Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Nextcloud na Turrisu

Prozatím funguje pouze na Turris Omnia

Co je to Nextcloud?

Nextcloud je aplikace, která nabízí hezké webové rozhraní, díky kterému si můžete ukládat data na svůj vlastní server. Tato data mohou být soubory, kalendář, kontakty, newsfeed, to-do seznamy a ještě mnohem víc. Soubory a PIM data jsou dostupná pomocí standardních protokolů jako webdav nebo carddav a caldav. Díky tomu si na svém počítači nebo telefonu snadno nastavíte synchronizaci s vlastním serverem a nebudete muset věřit externímu poskytovateli cloudu, že vaše osobní data udrží v bezpečí.

Proč využívat Nextcloud?

  • Umožní vám bezpečnou práci s daty všeho typu.
  • Open source řešení, které máte plně pod kontrolou.
  • Synchronizace a sdílení dat za vašich podmínek.
  • Mobilní, desktopový i webový klient
  • Sledování změn a workflow management dokumentů.
  • Zálohování kalendáře a kontaktů.
  • Bezpečené soukromé hlasové i videohovory, sdílení obrazovky.
  • Editace dokumentů v online kancelářském balíku.
  • Bohatá podpora, integrace a rozšíření třetích stran 

Požadavky

K výběru paměti, kterou pro svůj cloud použijete, přistupujte prosím s trochou obezřetnosti. Nedává například příliš velký smysl používat pro Nextcloud jen malou flash paměť, která je součástí vašeho routeru. Naopak nadměrné zapisování na flash paměť vede k jejímu rychlému opotřebení a poničení. Pro účely Nextcloudu je nejlepší si pořídit externí hard disk nebo mSATA disk, pokud máte model routeru Omnia. Další alternativou je použít NAS box z naší Ingiegogo kampaně.

Jak Nextcloud nastavit

Formátování disku

Ze všeho nejdříve musíte k vašemu routeru připojit disk a naformátovat ho pomocí LuCI a SSH na ext4. Nejjednodušším způsobem jak to udělat je pořídit si USB hard disk a připojit ho k všemu routeru přes USB port – Turris Omnia má dokonce dva. Potom musíte hard disk naformátovat na nějaký rozumný formát, protože většina disků je předformátovaná na NTFS – v tomto manuálu se dozvíte jak disk naformátovat na ext4. Pokud používáte mSATA disk jediným rozdílem bude, že musíte sejmout horní kryt a disk zasunout do správného slotu, zbytek postupu je stejný jako pro externí hard disk.

Disk se s největší pravděpodobností „mountuje“ sám jakmile ho připojíte. Běžte do LuCI → Systém → Přípojné body a disk odpojte kliknutím na Unmount, jak je vidět na snímku obrazovky níže. Poznamenejte si o které zařízení se jednalo. Mělo by to být něco jako /dev/sda1. Poté se k routeru připojte přes SSH a použijte příkaz mkfs.ext4 /dev/sdx1, přičemž sdx je název vašeho zařízení. To zničí veškerá data na vašem disku a disk připraví k účelu úložiště, proto se prosím ujistěte, že je to skutečně jednotka, kterou chcete formátovat.
Gratulujeme, právě jste promazali celý disk!

Migrovaní dat and mountování

Nyní nastal čas přenést na disk data a připojit ho. Odpojte disk a zase ho připojte. Měl by sám znovu objevit v LuCI v seznamu připojených zařízení, pravděpodobně v /tmp/run/mountd. Poté je třeba přesunout existující data z vaší flash paměti jako jsou například LXC containery na tento disk. Proveďte to například příkazem mv /srv/* /tmp/run/mountd/your_mountpoint přes SSH – jaký mountpoint je ten váš si můžete ověřit v LuCI. Než to provedete, vypněte své LXC containery a cokoliv, co používá data ze /srv.

Posledním krokem je editovat automaticky vytvořený mountpoint v LuCI a ujistit se, že destinace přípojného bodu je nastavena na /srv. Klikněte Uložit & použít a router pro jistotu restartujte. Váš disk by nyní měl být automaticky připojen v /srv a to dříve než se spustí jakékoli služby, které by ho chtěly používat. To přesně potřebujeme než přistoupíme k instalaci Nextcloudu samotného.

Instalace Nextcloudu

Nextcloud už je zahrnut v našich repozitářích, takže získat ho můžete pouhou instalací balíčku nextcloud-install pomocí následujících příkazů:

echo 'Install("nextcloud-install")' >> /etc/updater/conf.d/auto.lua
updater.sh

Takto se vám nainstalují požadované závislosti, samotný Nextcloud a jednoduchý skript, který vám pomůže se základním nastavením. Jinak můžete nainstalovat jen balíček nextcloud a vše ostatní si nainstalovat sami. Pokud se rozhodnete ulehčit si práci použitím skriptu, bude vám k tomu po instalaci stačit následující příkaz:

nextcloud_install

Tento skript vytvoří Nextcloudovou databázi, přidá uživatele na MariaDB server, který běží na vašem routeru, povolí ho a povolí také podporu php v loghttpd. Také vytvoří správcovský účet na vašem novém Nexctloudovém serveru. Po tom co bude hotovo, byste měli mít přístup k vaší Nextcloudové instanci za použití URL jako například http://your_router_lan_ip/nextcloud.“

Jak Nextcloud používat

Teď už stačí jen zpřístupnit si Nextcloud odkudkoli z Internetu. Můžete k tomu buď použít VPN, která se dá velice jednoduše nastavit přes naší webovou aplikaci Foris nebo si můžete ve svém firewallu otevřít nějaké porty (doporučujeme statickou IP). Druhá možnost zároveň umožňuje komukoli, včetně útočníků, se zkusit nabourat do vaší Nextcloudové instance a pokud nezměníte konfiguraci lighttpd, tak pak i do LuCI a Forise. Proto to prosím nedělejte, pokud si nejste jisti tím, co děláte.

Gratulujeme vám k nastavení Nextcloudu a přejeme spokojené užívání.