Základní nastavení Wi-Fi

Tento článek je určen pouze pro Turris Omnia

Běžné nastavení Wi-Fi lze jednoduše provést v rozhraní Foris. Pokud chcete provést nastavení Wi-Fi sítě pro hosty, přečtěte si článek Wi-Fi pro hosty.

Router Turris Omnia má dvě Wi-Fi karty. Jedna je určena pro Wi-Fi sítě v 2.4GHz pásmu, druhá pak dokáže vysílat 2.4GHz i 5GHz pásmo, doporučujeme ji však používat pouze v 5GHz pásmu. Pokud budete používat obě dvě karty v 2.4GHz pásmu, budou se rušit, protože sdílejí antény. Pokud budete tedy chtít používat v 2.4GHz pásmu přepínatelnou dualband kartu, je nutné ji připojit na 2.4GHz vstup u antény. Tuto variantu ovšem při běžném provozu nedoporučujeme.

 Povolení Wi-Fi

Povolte si některou z Wi-Fi karet, aby se vám otevřela nabídka k jejímu nastavení. Na obrázku je vidět nastavení pro 5GHz kartu. Kterou kartu nastavujeme lze jednoznačně poznat dle položky Režim Wi-Fi. Karta určená pouze pro 2.4GHz pásmo tuto položku nemá.

 Nastavení první Wi-Fi sítě

Při povolení druhé Wi-Fi karty lze nastavit i ji. Na routeru lze nechat povolenou jen jednu libovolnou Wi-Fi kartu. Své nastavení si nezapomeňte uložit.

Nastavení obou sítí

Řešení potíží

Pokud rychlost Wi-Fi sítí nedosahuje očekávaných výsledků, můžete zkontrolovat zapojení Wi-Fi karet.

Na následujícím obrázku můžete vidět původní zapojení komponent.

 Tovární zapojení

Zvláštní pozornost je třeba věnovat zapojení kabelů na diplexeru. Do modře označeného konektoru musí přijít kabel z malé 2.4GHz karty, do červeně označeného pak kabel z větší 5GHz karty.

 Diplexer